Obóz wypoczynkowo-terapeutyczny ELEOS

Śniadanie wielkanocne w ELEOS
30 kwietnia 2019
Gala Ubi Caritas 2019
8 października 2019
Dzieciaki z SPWD ELEOS nie wyobrażają sobie wakacji bez wspólnego wyjazdu na obóz wypoczynkowo – terapeutyczny pod tytułem: „Na udane wakacje jedna jest metoda - Warmia i Mazury, tam czeka przygoda!”. Dlatego też w tym roku wraz z wychowawcami i wolontariuszami wybrały się do Olsztyna, gdzie przez tydzień integrowały się, rozwijały swoje zainteresowania i zwiedzały nowe miejsca.
Wspólnie odkrywaliśmy piękno i historię Olsztyna dzięki p. Robertowi Karabinowi, który oprowadził nas po tym malowniczym mieście. Aby jeszcze lepiej poznać to miejsce udaliśmy się do Radia Olsztyn, gdzie p. Kasia i p. Dominik pokazali nam, jak naprawdę wygląda praca w radio i skomplikowany proces tworzenia audycji, które słyszymy w odbiornikach. Będąc w olsztyńskim planetarium obejrzeliśmy seans filmowy "Polaris", dzięki temu w ciekawy i zabawny sposób poznaliśmy tajemnicę polarnej nocy. Odwiedziliśmy także Lidzbark Warmiński, a tam Zamek Lidzbarski - historyczną rezydencję biskupów warmińskich, Termy Warmińskie i cerkiew pw. św. ap. Piotra i Pawła, gdzie spotkaliśmy się z ks. Rafaelem Szczerbaczem, który przybliżył nam historię parafii. Dzięki wspomnianej już wizycie na zamku poznaliśmy codzienność mieszkańców tego miejsca i wspólnie z przewodnikiem odkrywaliśmy każdy z jego zakamarków. Zwiedziliśmy także Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach; każdy z nas był pod wrażeniem różnorodności i piękna drzew, które można było tam zobaczyć.
Czy to wszystko, co robiliśmy podczas obozu? Oczywiście, że nie! Doskonaliliśmy swoje umiejętności pływackie w "Aquasferze", obejrzeliśmy film animowany w pobliskim kinie i braliśmy udział w warsztatach bębniarskich prowadzonych przez p. Marcina Dadurę. Nawet nie wiedzieliśmy, że Gangnam Style, może tak dobrze brzmieć, w naszym wykonaniu! Większość z nas nigdy przedtem nie grała na bębnie, a na pewnie nie oryginalnym afrykańskim Djembe, czy kubańskim Conga. Wieczorami wspólnie spędzaliśmy czas w trakcie zajęć organizowanych przez wychowawców, takich jak: quiz „Kocham moją Polandię czyli big polish quiz”, karaoke, czy przygotowywanie i wystawianie przedstawień teatralnych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a dzięki projektowi "Razem możemy więcej" odbyły się zajęcia sportowe i taneczne prowadzone przez wspaniałą. p. Kasię i wyjątkowo zabawnego p. Jarka. Znaleźliśmy też czas na mecze piłki nożnej i siatkowej, na które wszyscy czekali. W internacie, gdzie mieszkaliśmy, odwiedził nas ks. Radosław Kondraciuk - proboszcz prawosławnej parafii w Ornecie, który opowiedział o swoim życiu kapłana i kapelana więziennictwa. W niedzielę natomiast wzięliśmy udział w Boskiej Liturgii w cerkwi pw. Opieki Matki Bożej w Olsztynie. Tydzień ten spędziliśmy aktywnie: zwiedzanie, rozwijanie zainteresowań, zdobywanie nowych umiejętności oraz wspólna zabawa; to wszystko towarzyszyło nam podczas obozu w Olsztynie. Czas spędzony wspólnie z kolegami, koleżankami, wychowawcami i wolontariuszami pozwolił podopiecznym placówek odpocząć od codziennych obowiązków i trudności jakie ich spotykają na co dzień.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Jacka Protasa – Posła na Sejm RP za nieocenioną pomoc i wsparcie w organizacji obozu, Pana Piotra Grzymowicza – Prezydenta Miasta Olsztyn, Pana Roberta Szewczyka – Przewodniczącego Rady Miasta Olsztyn, Pana Jana Harhaja – Starosty Lidzbarskiego, Pana Jarosława Koguta – Wicestarosty Lidzbarskiego oraz Pana Adama Brodowskiego - Dyrektora Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lidzbarku Warmińskim za udostępnienie hali sportowej w celu zorganizowania zajęć obozowiczom, Dyrekcji Lasów Państwowych Nadleśnictwa Kudypy za pomoc w organizacji zajęć na terenie arboretum, Pana Jerzego Litwińskiego - Dyrektora Wodnego Centrum Rekreacyjno-Sportowego "Aquasfera" Galeria Warmińska w Olsztynie za możliwość skorzystania z atrakcji, ks. Jarosławowi Jaszczukowi, ks. Radosławowi Kondraciukowi i ks. Rafaelowi Szczerbaczowi za udzielone wsparcie przy organizacji wypoczynku i ciepłe przyjęcie na warmińskiej ziemi.
Nasze przedsięwzięcie nie odbyłoby się bez pomocy darczyńców, którzy wsparli organizację naszego obozu, tj. STALCO Sp. z.o.o., Bank Spółdzielczy w Białymstoku, Nibe-Biawar Sp. z.o.o., MPEC w Bielsku Podlaskim, PPH Games Jan Gawryluk Siemiatycze i darczyńcom anonimowym. Serdecznie im za to dziękujemy! Wypoczynek podopiecznych był współfinansowany ze środków Miasta Białegostoku, Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz 1% PDOF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *