Zostawiamy szkolne sprawy, nasz kierunek to Puławy!

Eleos- na rzecz wsparcia osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym bezdomnością
14 czerwca 2022
Świąteczna zbiórka żywności
1 grudnia 2022
Dnia 27.06.2022 roku, o godzinie 8:30, podopieczni Specjalistycznych Placówek Wsparcia Dziennego Eleos wraz z wychowawcami zebrali się, aby ruszyć w podróż rozpoczynającą nasz obóz terapeutyczno-wypoczynkowy. Zadanie finansowane było ze środków Podlaskiego Kuratorium Oświaty. Po kilku godzinach drogi szczęśliwie, jak co roku z niezawodną firmą Przewozy Autokarowe "Sokół" - Wiesław Sokół, dotarliśmy do Puław. Naszym celem było zakwaterowanie się w Regionalnym Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Norwida 8A.

W tym miejscu składamy ogromne podziękowania Dyrektorowi Bursy Szkolnej Panu Wiesławowi Smyrgale i Pani Agnieszce Kowalik (Bursa Szkolna) za okazaną życzliwość, pomoc i gościnność.

Już następnego poranka niemal dziewięćdziesięcioosobowa grupa dzieci wraz z wychowawcami obejrzała technikę lotniczą w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, aby podczas kolejnych dni zwiedzić: Zespół Pałacowo-Parkowy w Kozłówce, zabytki Nałęczowa oraz Kazimierza Dolnego, Zespół Pałacowo-Parkowy Książąt Czartoryskich w Puławach, Zamek w Janowcu, a także jeden z najcenniejszych zabytków kraju – zamek w Lublinie z przepiękną architekturą Starego Miasta. Wychowankowie placówek Eleos mogli przeżyć prawdziwie magiczną przygodę podczas zwiedzania Farmy Iluzji w Mościskach. Ten park rozrywki jest miejscem przystosowanym do aktywnej zabawy i wypoczynku, pełnym ciekawych atrakcji związanych z magią, przygodą, aktywnością, czystą zabawą na karuzelach, jak również z pokazami sztuk magicznych na żywo. Latem są tam otwarte baseny, z których udało nam się skorzystać. Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy, były Magiczne Ogrody w Trzciankach, obok Janowca. To jedyny w Polsce rodzinny park tematyczny, zbudowany na podstawie autorskiej baśni. Odwiedzających zachwyca połączenie pięknego ogrodu z tajemniczą opowieścią. Przenikanie tych elementów stanowi o unikalności tego miejsca. W parku można się bawić i uczyć. Dzieci były zachwycone. Jak co roku wychowawcy zadbali o to, aby w czasie wolnym w atrakcyjny sposób zapoznać młodzież z postaciami wybitnych pisarzy, poetów i artystów, takich jak: Maria Konopnicka, Józef Wybicki, Maria Grzegorzewska, Wanda Rutkiewicz, Ignacy Łukasiewicz, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Cyprian Kamil Norwid. Podczas zajęć poruszano również temat ojczyzny – co oznacza bycie patriotą, poznanie twórcy hymnu narodowego Józefa Wybickiego. Omawiano też potrzebę wrażliwości na problemy drugiego człowieka, czyli pracy, jaką wykonują wolontariusze. W niedzielę uczestniczyliśmy w liturgii w cerkwi pod wezwaniem Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny w Puławach. Dzięki gościnności ks. Michała Doroszkiewicza, proboszcza parafii, mogliśmy nie tylko poznać jej historię, lecz także podziwiać zabytkowe wnętrze. W trakcie kolonii nie zabrakło zajęć terapeutycznych o poczuciu własnej wartości, marzeniach czy relacjach interpersonalnych. Największym zainteresowaniem, jak co roku, cieszył się turniej piłki nożnej o puchar Ziemi Puławskiej, a także The Voice of Puławy, czy Kocham Cię Polsko, gdzie wychowankowie mogli pochwalić się swoją sprawnością, wiedzą i talentami.

Czas spędzony na koloniach bardzo uatrakcyjnił Pan Arkadiusz Urbaniak – Specjalista ds. Organizacji Imprez. Dał nam możliwość korzystania z basenu odkrytego na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach. Dodatkowo nasz wypoczynek wsparli: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. Bielsk Podlaski, Bank Spółdzielczy Oddział Białystok, Jan Gawryluk Siemiatycze, Arhelan Białystok.

Dziękujemy za okazane serce i do zobaczenia za rok na Eleosowych szlakach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *