„Jedziemy do Sun Domierza, bo tu słońce czas odmierza” – obózwypoczynkowo-terapeutyczny w Sandomierzu

Zadanie skierowane do osób bezdomnych pt. „ Eleos- na rzecz wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym bezdomnością”
2 lipca 2024
Na ten moment czeka chyba każdy. W szczególności dzieci z niecierpliwością przebierają nogami, żeby móc wreszcie rzucić plecaki w kąt i oddać się beztroskim wakacyjnym chwilom.
W tym roku, wychowankowie Specjalistycznych Placówek Wsparcia Dziennego ELEOS niemal tuż po zakończeniu roku szkolnego i odebraniu świadectw, wyruszyli na długo wyczekiwany obóz terapeutyczno-wypoczynkowy do Sandomierza. Odbywał się on pod hasłem: „Jedziemy do Sun Domierza, bo tu słońce czas odmierza”, a program nastawiony był na aktywne i twórcze spędzenie czasu, poznawanie nowych miejsc i kolekcjonowanie przy tym niezapomnianych wspomnień.
Rąbka tajemnicy, ale i ciekawej historii „uchyliły” nam przepiękne okoliczne zabytki tj. Zamek w Sandomierzu z widokiem na Kościół Św. Jakuba, Brama Opatowska, Rynek w Sandomierzu, Krzemień Pasiasty, Stary Port. Sandomierz mieliśmy okazję odkrywać również z zupełnie innej strony – od podziemi, spacerując po kilkukondygnacyjnych komorach, piwnicach i chodnikach znajdujących się pod Starym Miastem. W takiej aurze tajemniczości łatwo było wczuć się w klimat serialu „Ojciec Mateusz”, z którego słynie miasto i rozwiązywać kryminalne zagadki specjalnie przygotowanej gry terenowej. Wisienką na torcie była wizyta w Muzeum Ojca Mateusza, w którym każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z figurami woskowymi odtwórców głównych ról serialu.
Województwo świętokrzyskie urzekło nas również przyrodą, która cieszyła oczy pięknem krajobrazu. Mowa tu o Wąwozach Sandomierskich, Rezerwacie Przyrody w Górach Pieprzowych czy o Jeziorze Tarnobrzeskim, w którym uwielbialiśmy spędzać wolny czas na wodnych zabawach. Na nieco dalsze wycieczki udaliśmy się do: Stalowej Woli by poznać historię Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz Zamościa zwanego „perłą renesansu” by zobaczyć przepiękną starówkę wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W miejscowości Ujazd urzekły nas niezwykłe ruiny Zamku Krzyżtopór, a w Tarnobrzegu – Zamek Tarnowskich.
Prawdziwą gratką okazała się niemal całodniowa zabawa w „Bałtowskim Kompleksie Turystycznym”: karuzele, rollecoastery, dmuchańce, safari czy Park Jurajski - to jest to, co dzieci lubią najbardziej! Program obozu był starannie zaplanowany tak, aby zapewnić im nie tylko rozrywkę, ale także możliwość nauki i rozwijania swoich pasji. Dlatego wychowawcy zadbali o to, aby zapoznać młodzież z wybitnymi postaciami – Patronami Roku 2024 tj. Marek Hłasko, Arcybiskup Antoni Baraniak, Romuald Traugutt, Wincenty Witosa Kazimierz Wierzyński, Melchior Wańkowicz, Rodzina Ulmów, Zygmunt Miłkowski i Polscy Olimpijczycy. W czasie wolnym kadra w atrakcyjny sposób przeprowadziła obozowiczów przez dzień z cyberhigieną, programowaniem z robotem Photon, olimpijskimi dyscyplinami, edukacją finansową i obywatelską, patriotyzmem, tolerancją czy zdrowym odżywianiem.
Nie zabrakło również czasu na lubiane przez wszystkich turnieje sportowe, zabawy i gry integracyjne na świeżym powietrzu, tańce i… piosenkę niespodziankę w wykonaniu naszej niezastąpionej kadry wychowawców – „Witajcie w naszej bajce”, która zostanie w naszej pamięci na bardzo długo!
I tak… w rytmie disco, po dziesięciu dniach, pełnych odpoczynku, radości, uśmiechów, ciepłych rozmów, nowych przyjaźni opuściliśmy ziemię sandomierską.
Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrektor Bursy w Sandomierzu – p. Moniki Boruckej – Burek, p. Mikołaja Bąk – Kierownika Bursy, p. Kamili Kremiec- Panek – Dyrektor Sandomierskego Centrum Kultury oraz ks. Marcina Chyl za okazaną życzliwość, pomoc i gościnność. Dziękujemy niezawodnej jak co roku Firmie Przewozy Autokarowe „SOKÓŁ” – Wiesław Sokół.
Ten wyjątkowy czas nie mógłby się odbyć gdyby nie przychylność i wsparcie darczyńców z Banku Spółdzielczego w Białymstoku, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bielsku Podlaskim, Domowego Sanatorium Zimnoch, R/S Budownictwo, Fundacji Kan Vision i Fundacji Arhelan Społecznie Odpowiedzialni, Vestor z Dąbrowy Górniczej, Pani Julicie Moryl z Moryls Nieruchomości, Pana Jana Gawryluka z Siemiatycz i przede wszystkim dotacji Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Jesteśmy Państwu wdzięczni za okazaną pomoc w organizacji tak ważnego, dla naszych podopiecznych, wydarzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *