Zimowisko w Bielsku Podlaskim

Wyczekane, upragnione dwa tygodnie na zregenerowanie sił i powrót do dalszej nauki szkolnej. Ferie zimowe, bo o nich tu mowa, dobiegają właśnie końca. Każdy uczeń spędzał je inaczej, ale wszyscy liczyli na wspaniałą zimową pogodę i dobrą zabawę. Jedni wyjechali w góry lub w inne ciekawe miejsca, jeszcze inni lepili bałwany na podwórku albo aktywnie uczestniczyli w zajęciach organizowanych w ramach zimy w mieście. A co ciekawego robili w tym czasie podopieczni placówek ELEOS? Pierwszy tydzień ferii to dla nich znak, że rozpoczyna się zimowisko organizowane przez Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Już po raz drugi grupa ok. 80 uczestników, zwarta i gotowa wyruszyła na zimowy wypoczynek do Bielska Podlaskiego.

 

 

 

 

 

 

 

„Z pomysłem i kreatywnie spędzamy ferie aktywnie” – zimowisko wypoczynkowo terapeutyczne dla wychowanków Specjalistycznych Placówek Wsparcia Dziennego ELEOS – pod takim hasłem odbywała się tegoroczna przygoda. Choć prawdziwa zima szczypiąca w nosy i uszy oszczędziła nam swoich uroków, to i tak szybko okazało się, że ferie w Bielsku Podlaskim to gwarancja zimy pełnej frajdy, zabawy i czerpania radości z przygotowanych atrakcji.

Program wypoczynku nastawiony był na elementy terapeutyczne oraz rozbudowany o bogate treści edukacyjne. W trakcie codziennych działań nie zabrakło zajęć plastycznych, prozdrowotnych, z zakresu ekologii, edukacji przyrodniczej, muzycznej, międzykulturowej oraz warsztatów dotyczących bezpieczeństwa w Internecie.

Nawet długie, zimowe wieczory nie były nudne, a to za sprawą licznych niespodzianek przygotowanych przez wychowawców i wolontariuszy, tj. show „Twoja twarz brzmi znajomo”, karaoke, olimpijka, pokaz prawdziwej zumby, zabawa taneczna „Dance with the Eleos stars”, a także pokaz talentów „Talent Show” i noc filmowa.

 

Wolontariusze ERASMUS +, którzy na co dzień wspierają pracę w placówkach ELEOS, przygotowali gry i zabawy z różnych stron świata. Ważnym przedsięwzięciem były zajęcia w ramach projektu „W Necie dobrze się czuję, bo z ELEOS współpracuję” współfinansowanego ze środków The Velux Foundations w ramach programu grantowego Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Dzieci wcieliły się w rolę projektantów i artystów tworząc kolorowe zawieszki na drzwi z obrazkami promującymi pozytywne zachowania w Internecie. Jak co roku odbył się również Bal Avatara z mnóstwem zagadek i łamigłówek związanych z internetem. Każda z grup obozowych zaprezentowała na nim własnego superbohatera, który niszczy internetowe zło!

Swoją dziecięcą energię uczestnicy zimowiska z ogromnym zapałem okazywali podczas wypraw na basen. Pod czujnym okiem ratowników i opiekunów, wychowankowie doskonalili umiejętność pływania, a także korzystali z jacuzzi i biczów wodnych.

W czasie ferii, podopieczni placówek ELEOS mogli również zobaczyć nowe miejsca, poznać bliżej specyfikę regionu, w którym przebywali. Pracownicy Nadleśnictwa Bielsk Podlaski przeprowadzili zajęcia edukacyjne w Izbie Edukacji Przyrodniczo-Leśniczej pt: „Drzewa naszych lasów”. Dzieci miały szansę zmierzyć szerokość pnia drzewa, policzyć jego wiek czy uświadomić znaczenie drewna jako surowca we współczesnych czasach. Na koniec spotkania każdy mógł zobaczyć podstawowe wyposażenie leśników. Zespół Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki” swoim występem tanecznym i muzycznym umilił nam czas. Przy dźwiękach płynących z akordeonu pana Mikołaja mogliśmy przenieść się w świat ludowej tradycji, poznać tanieć i śpiew rodem spod podlaskich strzech. Nasi wychowankowie mieli okazję zatańczyć wraz z zespołem.

Zimowisko zakończyło się niezwykle miłym akcentem – podróżą po krainie żubra. Podczas wycieczki po urokliwej Białowieży odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Straży Granicznej miejscowej placówki, którzy przedstawili dzieciom tajniki swojego zawodu. Każdy mógł poczuć się jak prawdziwy mundurowy, zwiedzając zakamarki placówki, siedząc w służbowych autach a nawet na kładach oraz przymierzając przygotowany sprzęt. Podopieczni mogli również zobaczyć jak wygląda przejście graniczne z Białorusią, a przy tym ile może kosztować zrobienie jednego małego kroku na teren sąsiedniego państwa. Ostatnie godziny wspólnego wyjazdu zakończyliśmy wizytą w Pensjonacie „Dom pod Bocianem” w Białowieży, gdzie przemili Gospodarze przygotowali ognisko z pieczeniem kiełbasek, pyszny bigosik oraz ciepłą herbatę, a to wszystko, by w ten mroźny dzień rozgrzać organizmy obozowiczów. Przy muzycznym akompaniamencie wspólnie śpiewaliśmy piosenki, tańczyliśmy i wymienialiśmy się wrażeniami z zimowiska. Na terenie Pensjonatu odwiedziliśmy również skansen, zbudowany i wyposażony na wzór tradycyjnej podlaskiej chaty.

I chociaż zimowy pobyt w Bielski Podlaskim należy już do przeszłości, to z pewnością na długo będą nas rozgrzewały wspomnienia tych ferii. Pozwoliły one dzieciom nie tylko aktywnie spędzić czas, ale także odreagować napięcia, stresy i lęki, których doznają w życiu codziennym.

W imieniu wychowawców, wolontariuszy oraz podopiecznych ELEOS chcielibyśmy serdecznie podziękować p. Bolesławowi Hryniewieckiemu – Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej oraz p. Mai Bednarczyk, a także wszystkim pracownikom szkoły za okazaną po raz kolejny życzliwość, serdeczność oraz wsparcie przy realizacji programu zimowiska. Słowa podziękowań kierujemy również do p. Anny Chrol-Pawluczuk, pracowników Nadleśnictwa Bielsk Podlaski, Komendanta oraz funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Białowieży, a także dyrekcji pływalni miejskiej „WODNIK”. Wyrazy wdzięczności składamy również Gospodarzom Pensjonatu „Dom Pod Bocianem” za okazane serce i ciepłe przyjęcie.

 

Organizacja zimowiska była możliwa dzięki wsparciu Darczyńców. Serdecznie dziękujemy  p. Mirosławowi Angielczyk, p. Janowi Gawryluk oraz partnerom: MPEC Bielsk Podlaski, Bankowi Spółdzielczemu w Białymstoku, Pater Firma Siemiatycze, Samasz S.A. Białystok, firmie W.Awruk.

 

Zimowisko wypoczynkowo-terapeutyczne pt. „Z pomysłem i kreatywnie spędzamy ferie aktywnie” dofinansowano ze środków Miasta Białegostoku.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę nie ponosi odpowiedzialności za treść niniejszej publikacji.