Spotkanie wolontariuszy ERASMUS+

Nic tak nie łączy ludzi  jak wspólny posiłek, a jeśli uczestniczą w nim osoby z różnych zakątków Europy to musi to być coś naprawdę  wyjątkowego… Właśnie taką wyjątkową kolację zorganizowali wolontariusze zagraniczni goszczeni w ramach projektu ERASMUS+ przez trzy podlaskie organizacje Stowarzyszenie ANAWOJ, Fundację DIALOG oraz ELEOS Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko- Gdańskiej.

Na naszym stole znalazło się wiele przysmaków popularnych wśród mieszkańców Hiszpanii, Niemiec, Macedonii,

Portugalii, Włoch, Rumunii i oczywiście Polski. Jednak tak naprawdę jedzenie było tylko pretekstem do tego, by się spotkać, nawiązać nowe przyjaźnie i poszerzyć grono swoich znajomych. Udział w projekcie wolontariatu zagranicznego oprócz działań charytatywnych na rzecz społeczności lokalnej, ma jeszcze jeden bardzo ważny wymiar- kształtowanie i rozwijanie kompetencji interpersonalnych. Jest to doskonała okazja do podniesienia swoich umiejętności w zakresie nawiązywania pozytywnych kontaktów, wzajemnego zrozumienia i poszanowania inności, a także do rozwijania wrażliwości na odmienne kultury. Przebywanie w nowej rzeczywistości i budowanie własnego środowiska od podstaw, z dala od domu, w zupełnie obcym kraju, staje się sposobem na nabranie odwagi, wiary w siebie i odnalezienie swojego miejsca w skomplikowanej przestrzeni współczesnego świata.

Na naszym spotkaniu nad stołem pełnym różnorodnych smaków i zapachów unosił się gwar rozmów, śmiechu i przyjacielskich gestów. I właśnie to była ta wyjątkowość, która łączy nas wszystkich, choć tak bardzo się od siebie różnimy.

eu-flag-erasmus-_vect_pos3-300x86Projekt wolontariatu zagranicznego jest realizowany w ramach Programu ERASMUS+, dotowanego ze środków finansowych Komisji Europejskiej.