Dzieci z ELEOS na obozie letnim w Suwałkach

SONY DSC
SONY DSC

Letni obóz wypoczynkowo-terapeutyczny, którego organizatorem był ELEOS Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia dobiegł końca. 75 wychowanków, uczęszczających na co dzień do Specjalistycznych Placówek Wsparcia Dziennego ELEOS, mogło spędzić pierwsze dni wakacji na Suwalszczyźnie.

„Polski biegun odwiedzamy i tam krasnoludków szukamy” – pod takim hasłem odbywała się tegoroczna przygoda. Tuż po przyjeździe do Bursy Szkolnej okazało się, że wypoczynek w Suwałkach to gwarancja lata pełnego frajdy, zabawy i czerpania radości z przygotowanych atrakcji. Program obozu nastawiony był na elementy terapeutyczne oraz rozbudowany o bogate treści edukacyjne. W trakcie codziennych działań nie zabrakło zajęć związanych z twórczością Marii Konopnickiej, edukacji proeuropejskiej i regionalnej, prozdrowotnej i profilaktycznej a także aktywności ruchowej oraz kreatywnych zabaw twórczych. Wszystko po to, by każdy dzień pobytu był niezapomniany.

Codziennie mali obozowicze mogli trenować swoje umiejętności sportowe na pobliskim boisku do piłki nożnej i siłowni pod chmurką. W trosce o ich kondycję fizyczną zorganizowano Turniej Piłki Nożnej, ELEOSową Galę Mistrzów Sportu, a także dyskotekę z elementami latino – „Wyginam śmiało ciało”. Wychowankowie zmagali się również z grami sprawnościowymi – podchodami, biegiem terenowym pt: „Poznaj na wesoło Suwałki”, poszukiwali nawet krasnoludków ukrytych w różnych zakątkach miasteczka.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Podopieczni mieli również okazję sprawdzić się w roli kucharzy, ponieważ brali udział w zawodach „ELEOS MasterChef Junior”. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia bowiem przygotowane fit kanapeczki oraz dietetyczne sałatki zachwycały nie tylko wyglądem ale i smakiem. Wychowankowie poznali także nowe techniki plastyczne, a w trakcie gry planszowej o malarstwie, udało się wyłonić prawdziwe artystyczne talenty. Gra „Szlakiem krasnoludków” sprawiła, że wszyscy przenieśliśmy się do świata baśni i twórczości Marii Konopnickiej. Grupy podejmując kolejne „krasnoludkowe” wyzwania, tj. wyścig do Sierotki Marysi czy quiz o Suwalszczyźnie, mogły sprawdzić swoją wiedzę o regionie i przećwiczyć swój refleks. Wielki Quiz o Unii Europejskiej również nie stanowił problemu dla naszych wychowanków. W trakcie obozu nie zabrakło śpiewania ulubionych piosenek podczas karaoke, oglądania filmów, a nawet wizyty w kinie. Prawdziwego odpoczynku i niesamowitej zabawy dostarczały wizyty w basenach Aquaparku. W parku wodnym nasi milusińscy mogli doskonalić swoje umiejętności pływackie i skorzystać z jacuzzi, biczów wodnych oraz zjeżdżalni.

SONY DSC

SONY DSC

dscn4516-150x150SONY DSC

SONY DSC 

 

 

 

 

 
Zdecydowanie największą atrakcją były wycieczki, w czasie których obozowicze mogli zobaczyć nowe miejsca, poznać bliżej historię oraz kulturę nieznanego im dotąd regionu. Podczas wyprawy Ostępami Puszczy Augustowskiej mogliśmy podziwiać niezwykłe walory przyrodnicze oraz liczne zakątki pejzażowe tego największego kompleksu leśnego w Polsce. Zwiedziliśmy m. in. Bazylikę Mniejszą w Sejnach, Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, Pałac Paców w Dowspudzie oraz Augustów. Rejs statkiem żeglugi Augustowskiej był niezapomnianym przeżyciem. Wielu spośród naszych wychowanków po raz pierwszy w życiu mogło wsiąść na pokład statku i z zachwytem podziwiać urokliwe jeziora: Białe, Necko, Rospudę czy jez. Studzieniczne. Wycieczka „Po suwalskiej Szwajcarii” była nie lada wyzwaniem! Wszyscy bez wyjątku zdobyliśmy mosty w Stańczykach oraz punkt widokowy w Turtulu. Ten wyczyn tylko utwierdził nas w przekonaniu, że żadne wspinaczki nam nie straszne! Uzbrojeni w dobre humory zawędrowaliśmy na sam szczyt Cisowej Góry, skąd podziwialiśmy przepiękną panoramę Pojezierza Suwalskiego: zielone wzgórza, niecki malowniczych jezior, doliny poprzecinane strumykami rzek. Nie mogliśmy zapomnieć o wizycie nad najgłębszym jeziorem w Polsce – Hańcza. Chwilę wytchnienia złapaliśmy posilając się kiełbaskami z ogniska. W miejscowości Wigry zwiedziliśmy Klasztor Kamedułów, malowniczo położony na wzgórzu nad jeziorem Wigry.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

 

SONY DSC

 

 

 

 
W niedzielę, uczestniczyliśmy w Liturgii w Cerkwi pw. Wszystkich Świętych w Suwałkach i rozmawialiśmy z Proboszczem tutejszej parafii – ks. Łukaszem Ławreszukiem. Serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie i wartościowe słowa skierowane do uczestników wypoczynku i kadry.
Jednym z ważniejszych celów wypoczynku był udział wychowanków w różnorodnych zajęciach profilaktyczno-wychowawczych służących ich integracji, budowaniu pozytywnych relacji, wzmacnianiu mocnych stron, rozwijaniu umiejętności współpracy w grupie oraz umiejętności rozwiązywania nieporozumień i konfliktów rówieśniczych. Ważne miejsce w programie obozu zajmowały spotkania profilaktyczne dotyczące zdrowej żywności, a także zajęcia edukacyjne z przedstawicielami instytucji pomagających zapewnić bezpieczny wypoczynek. Panie ze Straży Granicznej w Rutce Tartak, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, opowiedziały nam jak bezpiecznie spędzić wakacje.

1111

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

 

 

 

 

 

Ciekawym punktem programu były spotkania z bloku działań edukacyjnych pt: „Rodzina i ja” w ramach projektu „Rodzinne spotkania pełne miłości, zabawy i przytulania” – działania promujące konstruktywne wzorce rodzinne skierowane do rodzin korzystających z oferty ELEOS Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia. Dzieci uczestniczyły w zajęciach nt. praw dziecka, wykonały rysunki rodziny, z których później stworzyliśmy galerię. Odbyły się również warsztaty prowadzone metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. W kameralnych grupach, podczas wesołej zabawy, każde dziecko miało okazję do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, poczucia własnej siły i możliwości ruchowych. Zadanie zrealizowano przy wsparciu finansowym Wojewody Podlaskiego.

222

22222 2222 22 222222

W ramach projektu „W ELEOSie moralność rozwijamy – bezpiecznie się uczymy, bawimy, wypoczywamy”, finansowanego ze środków Miasta Białegostoku, każde dziecko stworzyło własną pocztówkę z wakacji. Podczas wypoczynku odbyły się także zajęcia dot. tolerancji mniejszości narodowych. Każda grupa miała okazję wypracować własną definicję tolerancji i zastanowić się nad tym co łączy a co dzieli ludzi. Był też moment na zapoznanie się z charakterystyką mniejszości narodowych zamieszkujących tereny Podlasia. Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Przyjaciół Skansenu w Koźlikach za wsparcie w organizacji przedsięwzięcia.

Podczas 10 dni obozu nie było miejsca na nudę, nie zabrakło ciekawych spotkań, wyjazdów, odwiedzania wyjątkowych miejsc, toteż wszyscy mogliśmy w pełni korzystać z czasu spędzonego na łonie pięknej, suwalskiej przyrody. Pamiątkowe zdjęcia z pewnością przywoływać będą miłe wspomnienia letniego obozu w Suwałkach, który pozwolił dzieciom nie tylko aktywnie spędzić czas, ale także odreagować napięcia, stresy i lęki, których doznają w życiu codziennym. Dzieci powróciły do domu pełne wrażeń, myśląc już o kolejnych wakacjach.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki dotacjom otrzymanym od Wojewody Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku, Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku, wsparciu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz darowiznom i wpłatom 1 % PDOF.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom Bursy Szkolnej nr 2 w Suwałkach za otwartość, życzliwość i ciepłe przyjęcie. Słowa wdzięczności kierujemy również wszystkim tym, którzy okazali nam życzliwość i wsparcie finansowe przy organizacji obozu: Dyrekcji Banku Spółdzielczego w Białymstoku, MPC Bielsk Podlaski, Anin Sokołowscy Sp.J., Towarzystwu Przyjaciół Skansenu w Koźlikach oraz panu Wiaczesławowi AWRUK.