„Mali Giganci Internetu to MY – z nami wiedzę zdobędziesz i TY” – zakończenie projektu

dscn3079Wraz z zakończeniem roku szkolnego, w placówkach ELEOS dobiegł końca projekt pt: „Mali Giganci Internetu to My – z nami wiedzę zdobędziesz i Ty!” – program profilaktyczny na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Działanie realizowane było od października 2015r. do czerwca 2016r. dzięki współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje (obecnie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) oraz wsparciu finansowemu The VELUX Foundations.

Projekt był odpowiedzią na pojawianie się kolejnych generacji internetowych zagrożeń, tj. hejt i mowa nienawiści, seksting, autoprezentacja młodzieży w Internecie, bezpieczeństwo na serwisach społecznościowych. Głównym jego celem była zatem aktualizacja i poszerzenie wiedzy internetowej podopiecznych SPWD ELEOS, zwrócenie ich uwagi na nowe zagrożenia oraz zmiana sposobu użytkowania przez nich Sieci i sprzętu komputerowego,
a także rozpowszechnianie nabytych wiadomości i umiejętności w środowisku rodzinnym, szkolnym oraz lokalnym.

Założone przez nas cele osiągnęliśmy m.in. poprzez edukację. Począwszy od października, w każdej z placówek odbywały się comiesięczne zajęcia edukacyjne skierowane do wychowanków. Z edukacją internetową wychodziliśmy również na zewnątrz by upowszechniać ją w środowisku lokalnym. W szkole podstawowej „Mali Giganci Internetu”, czyli przeszkoleni wychowankowie jednej ze świetlic ELEOS przeprowadzili cykl zajęć edukacyjnych swoim rówieśnikom i młodszym kolegom. Natomiast, uczniowie gimnazjum uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez naszych trenerów. Na naukę nigdy nie jest za późno, dlatego na spotkania edukacyjne do naszych placówek zapraszaliśmy również rodziców podopiecznych. Ponadto rodzice podczas zajęć „Czytajki z Naszej Bajki” spędzali miło czas w naszych świetlicach, czytając twórczość swoich pociech – bajki, wierszyki, opowiadania o Internecie
z poprzedniej edycji projektu.

SONY DSC

zzz

Projekt obejmował aż 10 miesięcy działań, dlatego zatroszczyliśmy się o to by były one twórcze i inspirujące. Każda z grup świetlicowych otrzymała unikalne zadanie do wykonania. Grupa administratorów naszego konta na facebooku dwoiła się i troiła by na bieżąco zdawać fotorelacje z działań projektowych. Inna ze świetlic zaprojektowała i wydała kalendarze ścienne na nowy rok z hasłami o bezpiecznym Internecie, które podarowała przyjaciołom Ośrodka. W innych placówkach powstało m.in. przedstawienie teatralne z pacynkami pt: „Takie rzeczy dzieją się w sieci…”, a także bajka ilustrowana o Internecie. W ramach kreatywnych działań zorganizowano internetową grę miejską sprawdzającą poziom wiedzy naszych wychowanków. Zaś na zimowisku wszystkie dzieci stworzyły podkładki pod kubki z hasłami promującymi bezpieczeństwo w sieci.

zx

xxx

SONY DSC

 

 

 

Od dawna wiadomo, że nauka poprzez zabawę jest najlepszą metodą przyswajania wiedzy. Mając świadomość, że zabawa jest kluczem do uczenia się, wykorzystaliśmy tę zasadę w praktyce. Mianowicie, zorganizowaliśmy wiele ciekawych imprez o tematyce internetowej, tj. konkurs „Mali Giganci Internetu”, czyli zmagania z wiedzy o sieci placówek ELEOS. Na podopiecznych czekał również „Bal Avatarów 2”, doskonale przyjęty w poprzedniej edycji projektu, na którym dzieci zaprezentowały własne avatary – ich wizytówki w rzeczywistości wirtualnej. Z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, ogłoszono konkurs z nagrodami na wykonanie pocztówek promujących bezpieczny Internet. Wszystkich uczestników nagrodzono i wyróżniono za udział i zaangażowanie. Wraz z dziećmi wyjechaliśmy do podlaskiej wsi, gdzie wraz ze „Stowarzyszeniem Bajeczne Sochonie” zorganizowaliśmy piknik edukacyjny. Podczas gier i zabaw integracyjnych, zaprezentowaliśmy wytwory projektowe – bajka, przedstawienie teatralne, kalendarze, piosenki.

 

 

 

 

Wychowankowie rozwijali swoje talenty muzyczne podczas spotkań z instruktorką muzyki, która wraz z nimi przygotowała teksty piosenek o Internecie i działaniach ELEOS. Na debiut muzyczny naszych podopiecznych czekaliśmy aż do czerwca – Gali ELEOS z okazji XX-lecia istnienia Ośrodka. W Filharmonii Podlaskiej, po swoim występie w uroczystej atmosferze dzieci odebrały nagrody za udział w projekcie z rąk p. Łukasza Wojtasika. Efektem naszych działań jest również reportaż filmowy.

Zaproponowane atrakcje, edukacja przez zabawę, kreatywne zadania, a przede wszystkim współpraca wychowawców, dzieci i rodziców przyniosła pożądany efekt w postaci dojrzałego i świadomego korzystania z Internetu przez wszystkich jego użytkowników. Jesteśmy pewni, że nasi podopieczni, a także wszyscy pozostali odbiorcy projektu będą mogli bezpiecznie funkcjonować w zmieniającej się wirtualnej sieci.

FDN nie ponosi odpowiedzialności za treść niniejszej publikacji.

Projekt „Mali Giganci Internetu to my – z nami wiedzę zdobędziesz i Ty!” – program profilaktyczny na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, zrealizowano dzięki współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje oraz wsparciu finansowemu The VELUX Foundations.

ss sss