„Wolontariat jest spoko” – nowy projekt w ELEOS

wwDobrowolnie i bez wynagrodzenia niosą pomoc innym, angażują się w rozmaite działania na rzecz Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS. Można ich spotkać w naszych placówkach podczas odrabiania lekcji z dziećmi, pomocy w przygotowywaniu im posiłków czy w trakcie grania w gry. Poświęcają swój wolny czas, wiedzę i umiejętności by pomóc dzieciom w wyrównywaniu braków edukacyjnych i przygotowywaniu się do zajęć szkolnych. Udzielają im bezpłatnych korepetycji. Organizują gry, zabawy integracyjne, zawody sportowe i turnieje. Pomagają w przygotowywaniu imprez okolicznościowych (zabawy zapustowe, choinkowe, ogniska, wycieczki). Co najważniejsze, w wyniku systematycznych spotkań z naszymi podopiecznymi stają się ich przyjaciółmi, którym dzieci powierzają swoje sekrety, radości i  zmartwienia. Kim są? To wolontariusze!

Z myślą właśnie o tych młodych, pełnych zapału ludziach powstał nowy projekt – „Wolontariat jest spoko”,  realizowany od marca do maja 2016r. w SPWD ELEOS. Jego głównym celem jest stworzenie stałej, aktywnej grupy wolontariuszy, którzy staną się olbrzymim wsparciem w realizacji poszczególnych działań prowadzonych przez Ośrodek.

Już w marcu wolontariusze mogli wziąć udział w 20-godzinnych warsztatach szkoleniowych w Supraślu. Trenerzy zapoznali grupę z tematyką pracy z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych. Wolontariusze poznali czynniki wpływające na różne zachowania podopiecznych placówek ELEOS, uczyli się jak sobie radzić w sytuacjach trudnych, a także nabyli nowe umiejętności z zakresu komunikacji, motywacji, asertywności oraz pracy w zespołowej. Podczas pobytu w Supraślu nie zabrakło również działań pozwalających na integrację całej grupy, tj. ognisko z pieczeniem kiełbasek, przejażdżka ciuchcią po malowniczych terenach Puszczy Knyszyńskiej, a także puszczanie lampionów z marzeniami. Po warsztatach wolontariusze uzbrojeni w pozytywną energię i nową wiedzę ruszą do swoich placówek, w których przeprowadzą zajęcia integracyjne. Zajęcia będą miały na celu przede wszystkim wytworzenie pozytywnej więzi między nimi a dziećmi.

ww1 ww2 ww3

Nasz Ośrodek bierze również udział i organizuje wiele akcji charytatywnych. Pomoc wolontariuszy w Zbiórce Żywności, Kiermaszu Wielkanocnym oraz Śniadaniu Wielkanocnym dla osób bezdomnych i samotnych będzie nieoceniona! Ponadto, młodzi ludzie włączą się w organizację Pikniku w Sochoniach. W ramach festynu przeprowadzą gry i zabawy integracyjne oraz edukacyjne.

ws1 ws2 ws3

By cała grupa wolontariuszy mogła nawiązać pozytywne relacje zostaną zorganizowane wyjścia integracyjne, w trakcie których na pewno nie zabraknie miejsca na długie rozmowy, wymianę doświadczeń i wspomnień z pracy w placówkach. Mamy nadzieję, że poczucie bycia częścią większej grupy, da im więcej pewności siebie, nauczy pracy zespołowej, a także zachęci do zostania w ELEOS na dłużej. Jesteśmy przekonani, że wolontariat będzie dla nich szansą na zdobycie nowych umiejętności, poznanie ciekawych ludzi i swojego miejsca w świecie. Pozwoli oderwać się od codziennych obowiązków, być może przygotuje do przyszłej pracy zawodowej, ale z dużą dozą pewności – uwrażliwi na potrzeby drugiego człowieka.

we1 we2

Zadanie „Wolontariat jest spoko”- działania aktywizujące grupę wolontariuszy lokalnych współpracujących z ELEOS Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia jest współfinansowane przez Prezydenta Miasta Białegostoku.

spons_23