Hejt i mowa nienawiści w sieci – scenariusze zajęć i kurs e-learningowy

hejterInternet przeniknął dziś do każdej sfery naszego życia. Jest naszym wiernym kompanem w domu, szkole i pracy. Używamy go by się zrelaksować, wyszukać potrzebnych informacji, kupić coś czy komunikować się z innymi ludźmi. Z badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje wynika, że współczesne dzieci najbardziej boją się właśnie utraty dostępu do Internetu, co może wynikać z konieczności ciągłego bycia online. Internet może być dla nich dobrodziejstwem, ale jeśli korzysta się z niego z umiarem, rozsądkiem i z poszanowaniem praw wszystkich jego użytkowników. Bycie Internautą oznacza umiejętność odpowiedniej selekcji treści. A tych negatywnych jest niestety coraz więcej. Dlaczego? W siłę rośnie zjawisko hejtowania i mowy nienawiści szczególnie na portalach społecznościowych. Zwykła wymiana zdań w Internecie często zaczyna się od złośliwych komentarzy, obraźliwych memów, a kończy na celowym poniżaniu i dyskryminacji.

Zapobieganie tego typu negatywnym zjawiskom można rozpatrywać na dwóch poziomach. Po pierwsze, rodzice poprzez kontrolę, ale także działania wychowawcze i kształtowanie relacji z dziećmi mogą mieć znaczny wpływ na ich poziom bezpieczeństwa. Po drugie, działania profilaktyczne mogą polegać na bezpośredniej edukacji młodych internautów.

Z myślą, zarówno o nauczycielach jak i rodzicach, zapraszamy do skorzystania ze scenariuszy zajęć pt: „Zamiast hejtu” i „Przytul hejtera” dostępnych na platformie edukacyjnej Fundacji Dzieci Niczyje. Scenariusze są na bieżąco wykorzystywane w SPWD ELEOS podczas comiesięcznych zajęć dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Ich realizacja dostarcza naszym podopiecznym wielu cennych wskazówek m.in. o tym jak reagować na internetowy hejt.

www.edukacja.fdn.pl/scenariusze/przytul-hejtera.php

www.edukacja.fdn.pl/scenariusze/zamiast-hejtu.php

Ciekawą propozycją jest również kurs e-learningowy pt: „Nie dla hejtu” adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych. Celem kursu jest zapoznanie z pojęciami hejt i mowa nienawiści oraz z konsekwencjami, jakie przynoszą te zjawiska. Ponadto gimnazjalistom zaprezentowane zostaną metody radzenia sobie z internetowym hejtem. Kurs trwa 35 minut.

http://edukacja.fdn.pl/?option=com_szkolenia&optrs=0&fnd=&grupa=0&offset=2&sort=1&szkolenie=15588#opisszkolenia

Serdecznie zapraszamy do korzystania z przygotowanych materiałów!

fs

FDN nie ponosi odpowiedzialności za treść niniejszej publikacji.