Dzieci z ELEOS na zimowisku w Bielsku Podlaskim

SONY DSC

Okres ferii zimowych to dla dzieci czas radosnego wypoczynku i wytchnienia od szkolnych obowiązków. Tak też było w Bielsku Podlaskim, gdzie w tym roku Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS zorganizował zimowisko dla 66 wychowanków Specjalistycznych Placówek Wsparcia Dziennego ELEOS. Tegoroczny wypoczynek odbywał się pod hasłem: „W śnieżnobielskiej krainie czas wesoło płynie” – zimowisko wypoczynkowo – terapeutyczne i jak sama nazwa wskazuje nie było w nim miejsca na nudę. Choć śniegu było mało, to i tak szybko okazało się, że ferie w Bielsku to gwarancja zimy pełnej frajdy i czerpania radości z przygotowanych atrakcji.

Program wypoczynku nastawiony był na elementy terapeutyczne oraz rozbudowany o bogate treści edukacyjne. W trakcie codziennych działań nie zabrakło zajęć z ekologii, edukacji przyrodniczej, muzycznej, międzykulturowej oraz warsztatów dotyczących bezpieczeństwa w Internecie. Oddział policji z Bielska Podlaskiego wprowadził dzieci w tajniki swojej pracy. Każdy mógł poczuć się jak prawdziwy mundurowy, zwiedzając zakamarki komisariatu, siedząc w radiowozie oraz przymierzając przygotowany sprzęt i różne rodzaje broni. Pracownicy Nadleśnictwa Bielsk Podlaski przeprowadzili specjalnie dla naszych podopiecznych zajęcia edukacyjne w Izbie Edukacji Przyrodniczo-Leśniczej Pt: „Drzewa naszych lasów”. Zwiedziliśmy również przygotowane ekspozycje „Śladami Puszczy Bielskiej” i „Leśne Starocia” oraz wzięliśmy udział w quizie z nagrodami. Wolontariusze ERASMUS +, którzy na co dzień wspierają pracę w placówkach ELEOS, przygotowali gry i zabawy z różnych stron świata, przybliżając kulturę i obyczaje Hiszpanii, Turcji, Portugalii, Włoch oraz Niemiec. Ważnym przedsięwzięciem były zajęcia edukacyjne w ramach projektu „Giganci Internetu to MY – z nami wiedzę zdobędziesz i TY” organizowanego przy współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje. Dzieci wcieliły się w rolę projektantów i artystów tworząc kolorowe podkładki pod kubki z obrazkami promującymi pozytywne zachowania w Internecie. Odbyło się również przedstawienie teatralne z pacynkami dla najmłodszych uczestników zimowiska pt: „Takie rzeczy dzieją się w sieci…”. Swoją dziecięcą energię uczestnicy zimowiska z ogromnym zapałem okazywali podczas codziennych wypraw na basen. Pod czujnym okiem ratowników i opiekunów, wychowankowie doskonalili umiejętność pływania, a także korzystali z jacuzzi i biczów wodnych.

 SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Nawet długie, zimowe wieczory nie były nudne, a to za sprawą licznych niespodzianek przygotowanych przez wychowawców, tj. „Otrzęsiny Eleosowej Drużyny Obozowej”, show „Twoja twarz brzmi znajomo”, gra terenowa „Zimowy szlak sportowy”, a także dyskoteki, zajęcia plastyczne, konkurs plastyczny o bezpiecznych feriach, karaoke oraz zielona noc filmowa.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

W czasie ferii, podopieczni placówek ELEOS mogli również zobaczyć nowe miejsca, poznać bliżej specyfikę regionu, w którym przebywali. Zwiedzili Cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim oraz wysłuchali historii jej powstania podczas spotkania z ks. Adamem Dzienisiukiem. Zaś w miejscowości Grabowiec odwiedzili szkółkę drzew i krzewów hodowanych do zalesień. Ogromną frajdą dla małych podróżników okazało się ognisko i pieczenie kiełbasek. Przy akompaniamencie gitary wspólnie śpiewaliśmy i wymienialiśmy się wrażeniami z zimowiska.

I chociaż zimowy pobyt w Bielski Podlaskim należy już do przeszłości, to z pewnością na długo będą nas rozgrzewały wspomnienia tych ferii. Pozwoliły one dzieciom nie tylko aktywnie spędzić czas, ale także odreagować napięcia, stresy i lęki, których doznają w życiu codziennym.

W imieniu wychowawców, wolontariuszy oraz podopiecznych ELEOS chcielibyśmy serdecznie podziękować p. Bolesławowi Hryniewieckiemu – Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej, a także pracownikom za okazaną życzliwość, serdeczność oraz wsparcie przy realizacji programu zimowiska. Słowa podziękowań kierujemy również do ks. Jerzego Bogajewicz i ks. Adama Dzienisiuka, p. Anny Chrol-Pawluczuk, pracowników Nadleśnictwa Bielsk Podlaski, policjantów z Komendy Powiatowej w Bielsku Podlaskim, a także dyrekcji pływalni Miejskiej „WODNIK”.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Białystok.spons_08

Organizacja zimowiska była możliwa dzięki wsparciu Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku, MARSH Sp. z o. o. Warszawa,  SAMASZ Sp. z o. o. Białystok, Banku Spółdzielczego Białystok, p. Wiaczesława Awruka Zakład Stolarski, p. Aleksego Breczko „Auto-Breczko”, Pater Firmie z Siemiatycz, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej z Bielska Podlaskiego oraz osobom, które przekazały 1%.

Serdeczne podziękowania składamy p. Angelice Kiercul za przekazane słodycze.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z naszego zimowiska w programie „U źródeł wiary” (19 min. programu) oraz na kanale Eleos Białystok (portal YouTube).